VIII Forum ProCAx - Referat 25
Dodane przez admin dnia Marzec 10 2010 20:13:04
Metody CAx w aplikacjach medycznych przy wytwarzaniu technologiami generatywnymi
Gonera Katarzyna, Kurzac Jarosław,
Rusińska Małgorzata, Dybała Bogdan
Instytut Technologii Maszyn i Automatyzacji
Politechnika Wrocławskak

Streszczenie
Szeroka gama dostępnych rozwiązań z dziedziny rapid protyping pozwala wyprodukować z niespotykaną precyzją skomplikowane geometrycznie kształty. Nieustannie rozwijane systemy CAx dają szanse na uzyskiwanie wysokiej dokładności modeli numerycznych, co w połączeniu z technologiami przyrostowymi daje nieosiągalne dotąd modele fizyczne. Dzięki nim istnieje szansa na zaprojektowanie i weryfikację rozwiązań problemów, które dotychczas stanowiły dla konstruktorów i technologów barierę nie do przejścia.
Brak ograniczeń w tworzeniu nowych rozwiązań pod względem geometrii przesuwa zainteresowanie badaczy w kierunku rozwoju wiedzy z zakresu materiałów, które spełniałyby jednocześnie warunki technologiczne i biologiczne. Dzięki odpowiednim właściwościom mechanicznym, fizycznym i chemicznym możliwa byłaby produkcja technologiami generatywnymi.
Zapewnienie lekarzom odpowiednich narzędzi do rekonstrukcji ubytków tkankowych podniesie jakość życia pacjentów. Dawniej brak możliwości przeprowadzenia zaawansowanej i złożonej rekonstrukcji powodowało pozostawienie osoby poszkodowanej w kręgu osób niepełnosprawnych. Dziś dzięki systemom CAx zintegrowanym z technikami przyrostowymi nauka jest w stanie przywrócić chorym w znaczącym stopniu sprawność i funkcjonalność uszkodzonych tkanek.
Artykuł Autorski z VIII Forum Inżynierskiego ProCAx 2009 -pełna wersja do pobrania